Náhodné tabulky

Mám takovou trochu iracionální zálibu v náhodných tabulkách. Líbí se mi ten pocit když si můžete hodit a podle výsledku v tabulce najít nějakou zábavnou událost, poklad nebo zápletku. Navíc mě baví psaní a vymýšlení položek tabulky, je to takové cvičení fantazie.

Myslím, že první náhodná tabulka, se kterou jsem se setkal,  byla „encounter table“ v Advanced Dungons and Dragons. Byla to suchá tabulka, co položka to monstrum (tlupa monster), jejím účelem bylo poskytnout postavám „zábavu“ na cestách. „Překvapivě“ byla spíše nudná a frustrující. Záhy jsem naštěstí narazil na další tabulky, které se zabývaly zajímavějším tématem, nebo „události na cestě“ podávaly zábavně. Viz například tato tabulka pro setkání s děvkami z DMG první edice.

Random Harlot Table

Časem ovšem náhodné tabulky ustoupily s tím, jak jsem přestal hrát ADnD, a staly se nostalgickou „old-school“ vzpomínkou zapadlou kdesi v paměti. Oživila je až orákula z In a Wicked Age (o kterém jsem už psal dříve) a hlavně skvělé dobrodružství Sellswords of Punjar od Goodman Games.

Podobně jako s mnoha dalšími prvky v DnD u náhodných tabulek nejde o to, co děláte, ale jak to děláte. Prostý seznam 1: 3k4 koboldů, 2: rudý drak… etc není moc zábavný. Chce to do každé položky vymyslet něco zajímavého, něco s potenciálem a zvukem. Když místo toho budete mít něco jako 1: 3k4 pohublých koboldů, nesou hobití dítě zabalené v potrhaném plášti, hned je to zábavnější.

Po přečtení už zmiňovaného Sellswords of Punjar jsem se rozhodl vyzkoušet tvorbu vlastních náhodných tabulek: setkání pro různé lokace, poklady atd. Inspirován Sirienovou sérií Bulvár na d20 budu své výtvory připichovat na net s nadějí, že se někomu zalíbí a poslouží jako inspirace.

Tešte se.

Reklamy

3 Responses to “Náhodné tabulky”


 1. 1 Markus Duben 13, 2009 (10:47 am)

  Tak kde jsou ty slibované tabulky? Už se nemůžu dočkat! :p

 2. 2 Quentin Červenec 28, 2009 (10:05 am)

  hmmm, nejake tabulky bych si dal taky libit 🙂

 3. 3 Dalcor Říjen 12, 2009 (4:43 pm)

  Hehe, zrovna potřebuji vytvořit tabulky pro World od Warcraft RPG Board Game (v DnD 4E) kterou chystám jako vánoční session – takové ty staré „encounter table“z ADnD. akorát na stovku…

  Tak když se ti bude chtít dělat tabulky…


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s
Reklamy

%d bloggers like this: